Złomowanie auta – co warto wiedzieć

Gdy koszty naprawy samochodu przewyższają jego wartość, a cała inwestycja staje się po prostu nieopłacalna – najlepszym wyjściem jest zdecydowanie się na jego zezłomowanie. Jest to wybór korzystny szczególnie gdy Twój dotychczasowy pojazd uległ wypadkowi, nie nadaje się do dalszego użytkowania, lub poruszania się nim grozi niebezpieczeństwem. Poniżej przedstawiamy krok po krok procedurę złomowania. 

Wizyta na złomowisku 

Pierwszym krokiem jest wybór stacji demontażu, która będzie zainteresowana Twoim pojazdem. Warto przeglądnąć ofertę kilku stacji demontażu w okolicy i porównać ich stawki. Popularnym wyborem jest skup aut Wrocław, Warszawa czy Poznań – a także stacje ulokowane w innych dużych miastach. Oferowane w nich stawki są bardziej atrakcyjne niż w regionalnych stacjach demontażu.

W trakcie wizyty konieczne jest posiadanie dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu lub innego dokumentu potwierdzającego dowód rejestracyjny. Konieczne jest posiadanie numeru VIN, nadwozia, podwozia lub ramy, a także samych tablic rejestracyjnych.

Jeśli Twój pojazd nie nadaje się do przemieszczania, warto skorzystać także z usługi transportu pojazdu. Ważną sprawą jest fakt, że po oddaniu pojazdu musisz go również wyrejestrować. Nie zrobią tego za Ciebie pracownicy stacji.

W trakcie oględzin pojazdu dokonuje się jego ważenia oraz ustala ostateczną stawkę, jaką otrzymasz. Zależy ona przede wszystkim od ciężaru pojazdu, potencjalnych braków w jego masie, a także stanu poszczególnych części i układów.

Transakcja kończy się podpisaniem umowy, w której przekazujesz prawa do danego pojazdu oraz określona zostaje konkretna należna kwota. Jej wypłata następuje natychmiast – wiele stacji oferuje możliwość wypłaty środków w formie przelewu lub gotówki, zgodnie z Twoim życzeniem.